Walka przeciwko zanieczyszczeniu

Walka przeciwko zanieczyszczeniu

Dzień Czystego Powietrza można było obchodzić raptem kilka dni temu.Z tego względu należy nabrać kilka refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, który daje o sobie znać na obszarze całego kraju. Mowa tu jak wiadomo o smogu, który potrafi okazać się dla wielu ludzi naprawdę niezwykle katastrofalny. Niekorzystne substancje chemiczne, którymi oddychamy niemalże każdego dnia, mają niewątpliwie związek z przenoszeniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym zmaga się cały świat już prawie rok. Naprawdę warto nieprzerwanie nauczać czym jest zanieczyszczenie powietrza lub też jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


W kilku telewizyjnych stacjach, z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza poruszony został właśnie ten temat. Należy uzmysławiać sobie, że aktualnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim powrócił także problem ze smogiem. Dobrym sposobem na zabezpieczanie się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Większość smogu w Polsce generujemy my sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego kłopotu.


Co więcej, w walkę ze zdegradowanym środowiskiem podpiął się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki zadeklarował, iż wyrabiana przez wspomnianą spółkę energia za mniej więcej dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że problem ze smogiem oraz z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Plaga koronawirusa dała o sobie znać najpierw w obszarach o szczególnie wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W kwestii smogu niewątliwie należy także wiedzieć, co zasadniczo jest fundamentalną przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wymienionych perspektyw jest nieprawdopodobnie ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie a także zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.