Prezydenckie wybory w Ameryce zaczynają się już wkrótce

Prezydenckie wybory w Ameryce zaczynają się już wkrótce

W roku bieżącym USA wybierze nową głowę kraju. Aktualnie urząd ten spełnia Donald Trump i oczywiście zabiega on o kolejną kadencję. Jednakże inni kandydaci nie próżnują i pięćdziesiąt dni przed głosowaniem mamy możliwość zapoznania się z publiczną opinią. Jak wyglądają? Które szanse okazują się najlepiej rokujące? W opozycji z ostatnimi wyborami, najpoważniejszy rywal Donalda Trumpa ma znacznie lepsze wyniki.

Joe Biden, kandydat frakcji demokratycznej, posiada ponad 7 procent przewagi nad obecnym prezydentem USA. Jednak wyborczy sztab Trumpa nie rozpacza i nie uważa, żeby bieżące badania przewidywały realny rezultat wyborów. W 2016 roku sytuacja prezentowała się naprawdę podobnie - była sekretarz stanu w ostatnim głosowaniu także wyszła na prowadzenie, lecz ta wyższość nie okazała się aż tak spora. Było to zaledwie 2,3 procenta. Pomimo iż Clinton miała przewagę oraz zdobyła większą ilość głosów, biorąc pod uwagę cały kraj, została pokonana w starciu z aktualnym prezydentem.

Interesujące okazuje się to, że w USA nie decyduje o wyniku liczba poszczególnych głosów. Przesądzający się okazuje wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i zależy ona od liczby mieszkańców w danym stanie. Teraz konkuruje ze sobą przede wszystkim pięć stanów - Floryda, Pensylwania, Wisconsin, Michigan oraz Arizona.

W każdym wskazanym stanie sondaże różnią się między sobą. Raz przewodzi Donald Trump, gdzie indziej Joe Biden. Sytuacja zatem nie będzie jednoznaczna. Dużo jak najbardziej będzie zależeć od panujących poglądów w wybranej części Stanów Zjednoczonych - zdarzyć się może, że ludzie reprezentują w znacznej mierze republikańskie postawy, a gdzieniegdzie są to demokratyczne postawy. Aczkolwiek nawet w częściach kraju typowo republikańskich w ostatnim czasie miejsce miały ogromne modyfikacje. Dużo dzięki nowym mieszkańcom, którzy prezentują stosunkowo liberalne postawy, a podejmują decyzję o przeprowadzce przez domy w niskich cenach. Podobne głosy mogą mieć duży wpływ na wybór następną głowę kraju.

A jak się odbędą wybory w czasie epidemii? Z powodu pandemii głosowanie będzie wydłużone, ponieważ rozpoczną się nawet za chwilę. Zdecydowana ilość mieszkańców Stanów zdecydowała się oddawać swój głos korespondencyjną metodą.

Wystarczy więc poczekać na rozwój sytuacji - jeśli weźmiemy pod uwagę zeszłe wybory, nic nie będzie do końca jasne i sugerowanie się sondami może okazać się niewłaściwe.