Początek szkoły a pandemia Covid-19

Początek szkoły a pandemia Covid-19

We wrześniu dzieci mają iść do przedszkoli oraz szkół, jednakże ciągle wahanie powoduje Covid-19, z którym walczy się od początku roku. Z całą pewnością fakt, iż od marca dzieci pobierają naukę nie wychodząc z domu, było jednym z powodów, przez które dało się zatrzymać silny wzrost pandemii w Polsce. Lecz czy pandemia aktualnie będzie tak zrównoważona, by przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki a potem przyzwolić uczniom na uczęszczanie na zajęcia?

Wszyscy mają własne racje

Nie istnieje jedyna słuszna odpowiedź, co może być korzystniejsze - puszczenie dzieci do szkół, czy konieczność kontynuacji zdalnej nauki. Z jednej strony osoby, które mają wątpliwości i epidemiolodzy twierdzą, że toż to rzeczywiście najmłodsi prosto roznoszą różne bakterie i wirusy, a placówki oświatowe bywają dobrym miejscem, gdzie choroby rozwijają się. Taka wizja jest świetnie nam znany - do klasy przyjdzie jedno dziecko z przeziębieniem a za chwilę znacznie więcej maluchów.

Z drugiej strony wprowadzono sporo czynności, do których powinny się dopasować placówki oświatowe, żeby mieć możliwość przyjąć jeszcze raz swoich podopiecznych. Jednakże czy mamy pewność, że najmłodsi uczniowie będą umiały zachowywać dystans? Czy będzie to dobrym rozwiązaniem, by znaczna ilość maluchów znajdowała się w tej samej salce? Lekarze dochodzą do wniosku, iż nie.

Na naukę z domów narzekają niekiedy uczniowie a także rodzice. Najbardziej Covid-19 zadział na licealistów, którzy obstają, że przez kilka miesięcy nauczania domowego się okażą trochę gorzej przyuczeni do matury (chociaż w tym roku matura nie wyszła jakoś tragicznie). Ważne się okazuje także to, że nie wszyscy nastolatkowie muszą mieć komputer i Internet. Wśród rodzin, w których się urodziło wiele dzieci zdarza się tak, że w domu znajduje się pojedynczy komputerowy sprzęt. Rodzice mogą mieć zatem kłopot w zorganizowaniu swoim maluchom nauki zdalnej w tym samym momencie.

Istotne okazują się być także relacje społeczne. Placówki oświatowe stanowią ważny czynnik w psychologicznym rozwoju uczniów. W oświatowych placówkach uczymy się funkcjonować wśród ludzi dookoła oraz uczymy się zawierać relacje oparte na przyjaźni. Rzecz jasna przy obecnej chwili sprawy życia społecznego bywają najmniej istotne, bo głównie kluczowe bywa bezpieczeństwo dzieci, ich rodziców i pedagogów.

Dużo zależeć będzie od uczniów i opiekunów

Postępowanie epidemii zależy przede wszystkim od tego, czy dzieci będą przestrzegały zapisów ustalonych przez sanepid oraz czy nauczyciele są mogli to wykorzystywanie reguł upilnować. Sceptycy głoszą, iż zaproszenie dzieci do szkół da nam znaczny rozwój koronawirusa, więc w efekcie oświatowe placówki będą wstrzymane lada moment. Wypada śledzić cały czas informacje, bowiem w pierwszym tygodniu nadchodzącego miesiąca wiele może się zmienić.